עו"ס ענת לוי (MSW) עובדת סוציאלית קלינית מומחית בטיפול בילד ונוער. עו"ס ע"פ חוק הנוער ועו"ס נוער וצעירים.

נוער וצעירים: 

מטרתנו היא לאתר נוער וצעירים בגילאי 13-25 הנמצאים במצבים המעידים על קשיי הסתגלות במסגרות החינוך ו/או תעסוקה. מטרת העבודה היא למנוע התדרדרות בקרב בני הנוער והצעירים ולספק להם סביבה אשר תאפשר להם תהליכי שיקום לקראת שילובם מחדש במערכות נורמטיביות. לכל נער/ה צעיר/ה נבנית תכנית טיפול מותאמת לצרכיו בכל תחומי התפקוד, כדי לממש את הפוטנציאל האישי שלהם.

 

חוק הנוער: 

הקו המנחה את העבודה עם משפחות עם ילדים ונוער  הוא דאגה לשלומם והתפתחותם של הילדים. ישנם מצבים בהם הורים, מסיבות שונות כגון: משבר במשפחה, חוסר מסוגלות, ילדים עם התנהגות מורכבת ועוד.. אינם מצליחים לתת מענה פיזי, רגשי והתפתחותי הולם לצרכי ילדיהם והטיפול בהם מוזנח ולעיתים הם חשופים גם לפגיעות שונות. במצבים אלו התפתחותם התקינה של הילדים נפגעת ולא מתאפשר להם למצות את הפוטנציאל הגלום בהם.

במצבים אלה לעו"ס לפי חוק הנוער אשר ממונה מתוקף החוק ע"י שר הרווחה נוקט בכל הפעולות על מנת להגן על שלומם וביטחונם הפיזי והנפשי של הקטינים.

אנו עובדים בשיתוף פעולה עם מסגרות החינוך השונות, גורמי הבריאות והטיפול בקהילה כדי לאתר את הילדים הללו ולסייע להם ולמשפחותיהם להשתקם ולמנוע התדרדרות נוספת במצבם. לגורמים אלו יש חובה חוקית לדווח לעו"ס חוק הנוער על ילדים אלו, אך גם לשכנים ומכרים יש חובה לדווח על ילדים הנמצאים במצבי סיכון או סכנה כדי שנוכל לסייע להם בזמן. אנו עושים ככל יכולתנו כדי לאפשר לילד לגדול ולהתפתח במקום בטוח מטפח מחנך ומכיל הנותן מענה לצרכיו.

 

ענת לוי

עובדת סוציאלית לתחום נוער וצעירים וחוק הנוער